Academic Senate

Faculty Representatives on Committees


 

Shared Governance Council (SGC)

Chair: Bob Kratochvil
Faculty Rep: TBA


Curriculum Committee

Chair: Morgan Lynn
Faculty Rep: Penny Wilkins, Veronica Turrigiano, Trinidad Zavala, George Olgin, Paula Gunder, Tess Shideler, Christina Goff, Tue Rust & Aprill Nogarr


Institutional Development for Equity & Access (IDEA)

Chair: Catt Wood  & Nicole Trager
Faculty Rep: Theodora Adkins & Erlinda Jones


Sabbatical Leave Committee

Chair: TBA
Faculty Rep: Dennis Gravert & Vacant


Districtwide Faculty Selection Committee for Semester-Length Study Abroad Program

Chair: TBA
Faculty Rep:


Equal Employment Opportunity (EEO) Committee

Co-Chairs:Sabrina Kwist Carlos Montoya
Faculty Rep: Janice Townsend


Planning Committee

Chair: Chialin Hsieh
Faculty Rep: Marie Arcidiacono Kaufman, Scott Hubbard, Louie Giambattista & Scott Warfe


District Governace Council (DGC)

Silvester Henderson (appointed 12/2013)


Faculty Senates Coordinating Council (FSCC)

Silvester Henderson
Vacancy:


Enrollment Management

Chair: TBA
Faculty Rep: TBA


Box 2A

Chair: Silvester Henderson
Faculty Rep: Michael Zilber


Accreditation Steering Committee

Chair:Chialin Hsieh  & Bob Kratochvil


Distance Education

Chair: Joshua Bearden
Faculty Rep:
Aprill Nogarr


Developmental Education

Safety Committee

Chair: Carlos Montoya
Faculty Rep: Lucy Snow, Derek Domenichelli & Victor Coronado

Counselor: Melissa Pon


Sustainability

Chairs: Jennifer Fay  & Russ Holt
Faculty Rep:
Briana McCarthy & Frank Ichigaya


General Education

Chair: Cindy McGrath
Faculty Rep:
Iris Archuleta, Curtis Corlew & Ryan Hiscocks


Career and Technical Education 

Chair: Debra Winckler
Faculty Rep:
Cindy McGrath, Camille Santana, Tawny Beal, Debra Hawkes, Erlinda Jones, Debbie Wilson, Kimberly Wentworth, Jason Dearman, Curtis Corlew, Anthony Hailey, Russ Pedersen, Dann Gesink, Paul Cutino, William Cruz, Colin McDowell, Frank Dorrotie & Louie Giambattista


Professional Development (PDAC)

Co-Chairs: Mary Oleson & Sabrina Kwist
Faculty Rep: Tess Caldwell, Margaret Kenrick & Janice Townsend


Grade Appeal Committee

Local Planning Group (LPG, Staff Development, flex)

Chair: Vacancy
Michael Yeong
Rosa Armendariz
Erlinda Jones


Student Success & Support Program Committee (formerly Matriculation)

Chair: Dave Belman
ESL/Basic Skills: Paula Gunder
Math/Basic Skills: Julie von Bergen
Counseling: Frances Moy
Counseling: Marco Godinez


Scholarship Committee

Chair: Lindy Maynes (lmaynes@losmedanos.edu)
Faculty Rep: Louie Giambattista


Technology Advisory Group (TAG)

Chair: Carl Chiu
Kim Wentworth
Curtis Corlew


Teaching & Learning Committee

Chair: Marci Lapriore
Faculty Rep:
Cindy McGrath, Marie Magante, Nina Ghiselli, Roseann Erwin, Elizabeth Green, Maria Perrone & Iris Archuleta


Graduation

Chair: Dave Belman
Vacancy